Pozor na doménové spekulanty a nekalou soutež konkurence

Napsal Michal Kaděra (») 17. 6. 2014 v kategorii Zprávy, přečteno: 2077×
domeny.jpg

Provozujete e-shop, nebo firemní stránky? Ověřte si, zda na doménovém jméně podobnému tomu vašemu neparazituje konkurence, nebo doménový spekulant. V případě, že zjistíte dostupnost takovéto domény, doporučujeme vám ji koupit.

Představme si modelový případ. Josef Novák vlastní internetové stránky (e-shop) mojezelenauroda.cz. Jeho firma prosperuje a tak jeho značka získává hodnotu. Jaké je ale jeho překvapení, když zjistí, že na doméně moje-zelena-uroda.cz (mojezelenauroda.com, mojezelenauroda.eu. atd.) vznikl konkurenční obchod a vesele parazituje na jeho značce.

Co může Josef Novák proti takovému jednání dělat?

Pepa upozorní konkurenci, aby přestala používat doménu podobnou té jeho. Ta s největší pravděpodobností nebude s Pepou souhlasit a tak mu nezbývá, než oslovit právní kancelář a zažalovat konkurenci z nekalosoutěžního jednání. Před Pepou je několik let soudních sporů, které jej budou stát peníze za právní zastoupení, soudní poplatky, znalecké posudky, cestovné (minimálně několik desítek tisíc jen v první fázi sporu) a to i v případě, že na značku MOJE ZELENA URODA vlastní ochrannou známku. Rozsáhlou právní analýzu naleznete na serveru Pravo.it.

A co doménoví spekulanti?

Pepa zjistil, že doménu moje-zelena-uroda.cz vlastní doménový spekulant (firma registrovaná v Lucembursku). Pepa chce doménu koupit, je mu nabídnuta za 1.000 EUR (27 000 Kč). Pokud ji Pepa nekoupí, hrozí riziko, že ji zakoupí někdo z konkurence.

Co může Josef Novák proti jednání spekulanta dělat?

Nic. Může si doménu koupit, ale jednání prodávající firmy není nelegální, maximálně můžeme hovořit o neetickém způsobu podnikání.

Co MOHL Josef Novák proti dělat předtím, než mu výše uvedené potíže vznikly?

Pepa vlastnil doménu mojezelenauroda.cz. Mohl tedy zakoupit pro jistotu domény: mojezelenauroda.com (eu), moje-zelena-uroda.cz (.com, .eu), případně další varianty.

Pepu by zakoupení domén stálo několik stokorun ročně.

Jak ve skutečnosti tato neetická, nebo nekalá jednání probíhají?

Jako příklad je zase možno uvést telefonát do nejmenované firmy. Telefonista z doménové centrály sdělil volanému, že někdo si u jejich společnosti objednal doménu, která je hodně podobná té kterou vlastní. Oni z jejich „dobré vůle“ jej kontaktovali, zda mu to nebude vadit, případně že si doménu může zakoupit sám. Výsledná cena domény byla 5000 Kč, což je přibližně 40x více než je standardní cena. Objednávku Vám uskuteční hned po telefonu, pokud ne, doménu prodají.

A co příklad z nedávné historie?

Poměrně známe spory probíhaly o domény nase-hory.cz vs nasehory.cz a kariera.cz vs kariera.eu.

Za kolik můžete doménu koupit?

Všechny domény jsou k dispozici ke koupi na banan.cz.

Koncovka

Délka
objednávky

Cena bez
DPH
Cena s
DPH
  .cz - Česká republika 1 rok 194 Kč 235 Kč 
  .eu - EU 1 rok 194 Kč 235 Kč
  .com 1 rok 194 Kč 235 Kč
  .info 1 rok 194 Kč 235 Kč
  .sk - Slovensko 1 rok 350 Kč 424 Kč 
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a osm