Google s novinkami nezahálí ani v roce 2013

Napsal (») 17. 10. 2013 v kategorii Internet, přečteno: 2446×

Rok 2013 přinesl mnoho novinek v oblasti internetových technologií a velký podíl na tom má celosvětová firma Google. V tomto článku Vám přineseme souhrn těch nejdůležitějších novinek a změn z několika posledních měsíců.

 Statistiky rozvoje Facebook, Gmail, Android

Google Play Books

V červenci Google představil novou sekci e-knih ve svém obchodu Play Store pro české uživatele. Google rozšířil svou nabídku do devíti nových zemí, mezi kterými se objevila také právě Česká republika. Jelikož tento projekt v Česku teprve začíná, mohou uživatelé na stránkách https://play.google.com/store/books najít zatím pouze převážně anglické titulu, ale lze předvídat, že se to již brzy změní a čeští nakladatelé využijí možnosti publikovat své e-knihy v této nové aplikaci. Knihy si lze prohlížet přímo ve webové čtečce či v aplikaci Play Books určené pro mobily a tablety. Knihy Google Play se tak stávají velkým konkurentem společnosti Amazon.

Google Play books

Google Maps

Výrazných vylepšení se dočkaly také Google Maps, ve kterých přibyly například nové zajímavé pohledy Street View, konkrétně výhled z Eiffelovy věžejaponské hory Fudži. Nezahálela ani mobilní verze, která doznala zlepšení v podobě lepší informovanosti v případě dopravních problémů a také efektivnější vyhledávání zajímavých míst. Verzi pro tablety pak vývojáři inovovali v oblasti designu.

Do českých Google Maps přibyla nová a velice zajímavá funkce Google Maps Maker, která umožňuje samotným uživatelům přispět do Google Maps tím, že mohou vytvářet nové objekty, vyznačovat nové cesty nebo aktualizovat zastaralé informace či názvy. Tyto změny mohou také navzájem kontrolovat. Než se tyto změny uživatelů dostanou do aplikace, musí být schváleny.

Maps Maker - přidávání objektů

Logo

Drobnější úpravy se dočkalo také logo Googlu, které ztratilo na výraznosti barev a také je nyní bez stínování.

Google historie loga   

Hummingbird

A nyní k té pravděpodobně nejpodstatnější novince. Obrovská změna proběhla v samotném procesu vyhledávání v internetovém vyhledávači Google, kdy místo dosavadaního algoritmu Caffeine Google nasadil nový pokročilejší algoritmus Hummingbird. Jak již z překladu (kolibřík) vyplývá, měl by by být tento algoritmus výrazně rychlejší. V této chvíli, tedy přibližně měsíc od jeho nasazení, již ovlivnil více než 90% veškerých vyhledávacích dotazů. V čem konkrétně je nový algoritmus lepší? Hummingbird zvládá zpracovávat koplexnější a složitější dotazy tak, že uživatel dostane lepší výsledky.  Největší důraz při vývoji byl kladen právě na zpracování komplexních dotazů, ve kterých je důležitý především význam a souvislosti. Detailní informace veřejnost k dispozici nemá a algoritmus jako takový je z pochopitelných důvodů přísně střežený.

Google algoritmus Hummingbirg

 

Štítky: Google
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a osm